Smitka development

PHPminiGallery

Doba připravování fotogalerií na svém počítači již pominula a vše se dělá online. Proto vzikl projekt PHPminiGallery, který vychází z několikaleté zkušenosti tvorby webových fotoalerií. Snaží se ulehčit tvorbu galerie co možná nejvíce. Došel jsem k názoru, že nejpohodlnější způsob je nahrát fotoky přes FTP na web, nastavit nějaký nadpis, v některých případech nějaké popisky a víc se starat nechci.
Přesně tento postup využívá PHPminiGallery. Pro generování galerií využívá funkce PHP na straně serveru a pro pěkné zobrazení na straně klienta knihovnu jQuery.

Projekt pokračuje na GitHub

Po delší době jsem se rozhodl tento projekt opět trošku oživit a udělal jsem novou verzi. Pro lepší správu verzí jsem se rozhodl projek přesunout na Github.

Použití

Galerie se tvoří z podsložek umístěných ve složce gallery, pro zobrazení galerie je třeba zavolat soubor index.php?dir=podslozka. Podložka obsahuje velké fotografie a po prvním přístupu se vytvoří konfigurační soubor conf.txt a složka mini s miniaturami.
Po nakopírování obrázků do podsložky se při prvním přístupu ke galerii zobrazí jednoduchý formulář k vyplnění nadpisu galerie, výšky miniatur a případnému zobrazení efektů.
formulář
Po jeho vyplnění je již galerie plně funkční a zobrazí se na hlavní stránce PHPminiGallery.

Konfigurační soubor

Každá podsložka s fotkami má svůj konfigurační soubor ve tvaru: TEST 120 effects ------------- image2.jpg Druhý obrázek v pořadí Důležité jsou první 3 řádky - nadpis galerie, výška miniatury v pixelech, klíčové slovo effects (cokoliv jiného efekty vypne).
Další řádky mohou obsahovat popisky obrázků - vždy jméno souboru a následujicí řádek jeho popisek.
Zobrazení efektů je možné explicitně vypout/zapnout parametrem effects: index.php?dir=podslozka&effects=X (X=0 vyp/X=1 zap/X= -1 úplně vyp).

Od revize 48, jsem dle návrhů přidal možnost zobrazovat obrázek z galerie jako náhled v seznamu. K tomuto účelu jsem udělal mini šablonovací skript, čímž je nyní mnohem jednodušší přizpůsobit si galerii k obrazu svému. Šablona je nyní načítána ze souboru sablona.phtml: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN"> <html> <head> <meta http-equiv="content-type" content="text/html; charset=windows-1250"> <title>[nadpis]</title> <- prvek nadpis s názvem galerie; [require] <- nutný prvek načítající zobrazovač galerie; <link rel="stylesheet" type="text/css" href="css/styl2.css" media="screen" /> </head> <body> [images] <- sekce s obrázky samotné galerie; <h1>[nadpis]</h1> <div id="galerie"> [image] <- sekce miniatury, bude vytvořena pro každou miniaturu; <a href="[target]" title="[title]">[mini]</a> <- prvky target (cesta k originálnímu obrázku), title (jeho popisek, volitelný), mini (vytvorena miniatura); [/image] </div> [/images] [items] <- sekce seznamu galerií; <h1>Seznam galerií</h1> <div id="seznam"> [item] <- sekce s položkami seznamu; <a href="[dir]">[img_0]<br />[name]</a> <- prvky dir (cesta ke složce s galerií), name (jméno galerie), img_0 (náhodná minatura)/ img_1 (první miniatura ve složce); [/item] </div> [/items] <div id="foo">[bottom]</div> <- prvek s tlačítkem zpět <div id="foo2"><a href="http://smitka.org">© 2009 Smitka development</a></div> </body> </html> [update 15.1.2009]
Revize 49 – vyšlo jquery 1.3 a tak jsem ho využil. [update 31.3.2013]
Revize 50 – updatované javascripty, podpora podsložek, možnost dopsání popisu galerie a úvodní načtení popisků z EXIF. Kvůli podsložkám byly upraveny šablony, v přiloženém examplu by mělo být vše podstatné.
  • Přibyl parametr effects=-1 (zatím jen explicitně v adrese), který vypne efekty včetně animace při procházení obrázků.
  • Lehce upraveno chování efektu zhasínání při prohlížení obrázků – nebude se stávat, že obrázek zhasíná a rozsvěcí se “ze zásoby“
  • Vyměněn lightboxový skript – použit slimbox2, který jsem upravil pro korektní zobrazení velkých obrázků
  • Drobné korekce v kódu

V přípravě:
  • Administrace popisků
  • Optimalizace kódu
  • Podpora více hlavních složek
  • Co mě napadne
Nová revize 50
PHPminiGallery v akci (revize 49)
Šablona s náhledy složek (z revize 48)

PHPminiGallery revize 49 (148.8KB)510 stažení
PHPminiGallery revize 50 (352.7KB)1211 stažení
Upozornění: ve vydané verzi se objevila chybka - načítal se skript slimbox2.js, místo upravené varianty slimbox2s.js (neupravený v archivu chyběl). Opraveno

Na některách serverech se stává, že při tvorbě galerie dostane složka mini menší práva a nelze smazat. Lze to napravit souborem chmod.php, nahraným do složky s originálními obrázky. Poté by již měla jít složka smazat. Do další verze přidám automatickou změnu práv při tvorbě.
linkuj.czjagg.czpošli na vybrali.sme.skdeliciousTopČlánky.cz
Nahoru HOME PC•Elektro Programování Blog Autor Lynt Speciální backlink: Šulislav xy
© 2006 Smitka development