Smitka development

Speciální CSS v Mozille

Pozadí

Můžeme přesněji určovat chování pozadí.
Jako vzor je použit tento obrázek:
test-background
U inlineových prvků lze určit, co se má stát pokud text přeteče na další řádek. To je řízeno vlostností -moz-background-inline-policy.
continuous - pozadí se dále opakuje od místa, kde skončilo, toto je implicitní chování.
text text text
text text text


bounding-box - pozadí je vykresleno rovnoměrně pod celým prvkem.
text text text
text text text


each-box - pozadí na každém řádku začíná od počátku.
text text text
text text textDále je možné nastavit vzhledem k čemu se má pozadí vykreslovat. To je řízeno vlastností -moz-background-origin (pro větší názornost jsem vypnul opakování pozadí - background-repeat:no-repeat).
content - pozadí začíná s obsahem prvku

text text text


border - pozadí začíná v rámečku prvku

text text text


padding - pozadí začíná za rámečkem prvku (implicitní)

text text text

Další vlastností je -moz-background-clip, která určuje, zda bude pozadí vykresleno i do rámečku, pokud je průhledný = hodnota border, nebo ne = hodnota padding (implicitní).

Rámeček

Mozilla nabízí možnost změny barvy pouze určité části rámečku. Jsou to vlastnosti -moz-border-bottom-colors, -moz-border-top-colors, -moz-border-left-colors, -moz-border-right-colors
Velice pěkný efekt jsou zakulacené rámečky. Poloměr zakulacení určuje vlastnost -moz-border-radius, je také možné nastavit každý roh na jiný poloměr: -moz-border-radius-bottomleft, -moz-border-radius-bottomright, -moz-border-radius-topleft , -moz-border-radius-topright. Kulaté okraje nelze použít u tabulek, které mají nastaven border-collapse:collapse.

Kursory

Mozilla podporuje mimo standardních kursorů v CSS (cursor:)
také další typy kursorů: -moz-alias* -moz-cell* -moz-context-menu** -moz-copy* -moz-grab -moz-grabbing -moz-spinning*** -moz-zoom-in -moz-zoom-out * tyto vlastnosti jsou součástí CSS3, Gecko je do verze 1.8a6 podporuje a lze je psát bez -moz-
** funguje pouze pod MacOS
*** také součást CSS3, ale pod názvem progress

Další vlastnosti

Stejně jako v IE lze udělat prvek průhledným (pomocí filtru) i v Mozille máme tuto možnost. Lze toho dosáhnout vlastností -moz-opacity, která může nabývat hodnoty od 0.00 (průhledná) do 1.00(neprůhledná).
 
 
Dále můžeme ovlivňovat takové věci, jako zda uživatel může označit text -moz-user-select(hodnoty: none, normal), nebo psát do formulářového prvku -moz-user-input(hodnoty: enabled, disabled). Obě tyto vlastnosti se připravují do CSS3, kde budou bez předpony -moz-
Tento text nelze označit a do inputu nelze psát

Toto je prozatím závěr článku, zatím jsem popsal pouze ty vlastnosti, u kterých je patrné jak fungují.
linkuj.czjagg.czpošli na vybrali.sme.skdeliciousTopČlánky.cz
Nahoru HOME PC•Elektro Programování Blog Autor Lynt Speciální backlink: Šulislav xy
© 2006 Smitka development