Smitka development

Symbolické odkazy a tak ve win XP

Chtěl bych upozornit na jednu malinkou drobnost, která by mohla možná někomu ulehčit správu svého počítače.
Jedná se o obdobu symbolických odkazů, které známe z OS Linux. Máme tak možnost své složky přemapovat na jiné užitečnější místo. Příklad - pomocí symbolických odkazů mám, plochu, dokumenty, emaily umístěné na jiném disku, takže po přeinstalaci systému jen nalinkuji a mám vše jak má být, dále linkuji např. složky do ftp serveru, nebo multimediální soubory z různých disků do jedné složky.
Tak to bylo povídání jak je to fajnová věcička a nyní si řekneme, jak jí dosáhnout. Tvorba symbolických odkazů je vlastnost souborového systému NTFS, které není nikde moc zdokumentovaná... Na jejich tvorbu potřebujete nějaký nástroj, může to být například utititka Junction.
Její použití je jednoduché: junction odkaz cíl např. junction c:\video\disk2 d:\vláďa\data\filmy vytvoří složku disk2 a připojí do ní složku s filmy na jiném disku. S novou složkou lze pracovat stejně jakoby to byla složka původní. Takže když nahraju soubor do složky disk2, bude ve skutečnosti ve složce filmy. Pokud složku disk2 smažu, původní soubory zůstanou na místě (pozor! neplatí to, pokud smažu nějaký soubor ve složce disk2, to už bude fyzicky smazán soubor původní).
Tímto způsobem je možno linkovat složky. Je zde i možnost jak linkovat samotné soubory (i když se jedná o něco trošku jiného...). Jsou jí tzv. hardlinky. Hardlink je vlastně další jméno souboru, které ukazuje na skutečný soubor - jeden soubor má více jmen. Abych soubor fyzicky smazal, je nutné smazat všechny hardlinky. Na vytváření se používá příkaz fsutil hardlink nové_jméno původní_soubor Například fsutil hardlink f:\b.txt f:\dokumenty\a.txt vytvoří další soubor b.txt v kořenovém adresáři, který ukazuje na fyzická data souboru a.txt. Ve skutečnosti i soubor je a vždycky byl takovým hardlinkem k fyzickým datům. Pokud chci data smazat, musím odstranit jak a.txt tak b.txt.

Druhá uváděná vlastnost mi nepřijde tak užitečná, jak ta první, připsal jsem ji jen pro úplnost ;-) Myslím, že naopak správu souborů může zhoršit, protože musím najít a promazat všechny hardlinky na soubor, abych ho opravdu smazal. Ale možná se to někdy někomu bude hodit.
Dobrou noc.
linkuj.czjagg.czpošli na vybrali.sme.skdeliciousTopČlánky.cz
Nahoru HOME PC•Elektro Programování Blog Autor Lynt Speciální backlink: Šulislav xy
© 2006 Smitka development