Smitka development

Trable s kanónem

Vlastním Canon A1000IS.

Je to jednoduchý foťáček, bohužel bez manuálních režimů a bez kroužku pro filtry. První neduh půjde odstranit pomocí CHDK, což je rozšíření pro firmware umožňující manuální nastavení všecho, reálný hisogram, zebru, focení do rawu atd. atd. Na portaci pro tento foťák se pracuje a beta je dostupná na jejich fóru, které ale zrovna nepracuje (5.1.09), kvůli nezaplacení nějakých poplatků. teším se až bude finální verze :-)

Focení

Další neduh je poměrně malý čip, který potřebuje hodně světla. Vidím 2 cesty, jak z toho ven:
1) větší ISO - zkošel jsem fotit s ISO 200, šum byl poměrně patrný, ale jemným rozostřením fotky (dobrý je LAB režim ve Photoshopu), zmenšením na 50% jemným zaostřením vznikají poměrně slušné fotky, které mají vhodnou velikost například na prohlížení na monitoru.
2) delší časy, naštěstí má tento canon optický stabilizátor, se kterým není problém udržet časy kolem 1/40s, nicméně stativ se asi stane nepostradatelnou věcí, když bude potřeba fotit s větší clonou. Už mám jeden objednaný :-)

Software

Tak tady pro mě nastal opravdu kámen úrazu...
Windows by měl foťák rozpoznat automaticky a vnutit mu i vhodné ovladače (tak to píšou u Canonů), bohužel praktická zkušenost na 2 počítačích ukázala, že to nebude tak jednoduché...
Na přiložených CD samotný ovladač nenalzeneme, na stránkách canonu pro tento model také ne...
Situaci jsem vyřešil velmi složitě - našel jsem TWAIN ovladače pro canon A720 (google poradí). Zde jsem v náhodně vybraném inf souboru změnil identifikaci zařízení na: [Models] %CNDPTP.DeviceDesc%=CNDPTP.Camera, USB\VID_04A9&PID_318E Malé vítězství, foťák se po instalaci ovladače konečně našel. Bohužel TWAIN rozhraní se mi zatím nepovedlo zprovoznit a nemohl jsem tedy fotky stáhnout...
Naštěstí jsem měl po ruce ve VMware nainstalovanou testovací verzi Linuxu Mint a po rozpoznání USB zařízení Windowsem je k dispozici i tady a fotky lze jednoduše stáhnout :-)
Je to velmi zapeklitý postup, ale funguje a věřím, že brzy najdu nějaké normální řešení (o které se pochopitelně podělím)
linkuj.czjagg.czpošli na vybrali.sme.skdeliciousTopČlánky.cz
Nahoru HOME PC•Elektro Programování Blog Autor Lynt Speciální backlink: Šulislav xy
© 2006 Smitka development