Smitka development

Sdílení internetu ve winXP

Poměrně často se setkávám s touto otázkou. Proto zde uvedu možnosti, jak toho dosáhnout.

1. Pomocí proxy serveru

Budeme potřebovat nějaký proxy server, pro domácí použití se nabízí třeba Proxy + (pro 3 uživatele zadarmo) nebo LanSuite (verze 2003 byla zdarma pro 3 uživatele, jak je to s verzí 2004 nevím, ale lze na ni z registrované 2003 upgradovat).
Proxy server má však několik nevýhod - systémová náročnost a je nutné každou aplikaci nastavit, aby jej využívala.

Windows sdílení

V upřesňujících vlastnostech internetového připojení je možnost Sdilení připojení k internetu - zde můžeme vybrat mezi jakými adaptéry se bude internet sdílet, windows by se měl již pomocí služby ICS o všechno postarat (ale nemusí se tak stát...)

Síťový most

V Síťových připojeních můžeme s CTRL vybrat několik připojení a příkazem Přemostit připojení je sloučit do síťového mostu. Tento způsob je spolehlivější než ICS.

NAT

Překlad adres (NAT) považuji za nejlepší nabízenou variantu, protože se musí ručně nakonfigurovat = víme přesně co to udělá ;-). NAT lze nastavit pomocí konzoly netsh.
Nejprve nainstalujeme NAT netsh routing ip nat install Poté určíme internetové připojení netsh routing ip nat add interface "Jméno připojení k internetu" full Dále určíme rozhraní vnitřní sítě netsh routing ip nat add interface "Jméno připojení vnitřní sítě" private Pak již stačí na připojených počítačích nastavit jako Výchozí bránu nastavit IP nakonfigurovaného počítače.

Ještě připomenu, že správnému chodu sdílení může bránit firewall...
linkuj.czjagg.czpošli na vybrali.sme.skdeliciousTopČlánky.cz
Nahoru HOME PC•Elektro Programování Blog Autor Lynt Speciální backlink: Šulislav xy
© 2006 Smitka development