Smitka development

Dálkové ovládání světla :-D

Názorná ukázka, jak lenost plodí kreativitu :-)
Tento "projekt" vznikl na koleji, aby nám uspořil životní energii, každodenně plýtvanou na několika krokovou tůru k vypínači světla a zpět.
Na náš ulehčovač života byl použit jeden krokový motůrek z 5.25" disketové mechaniky, několik metrů vodičů, obvod uln2803 a konektor na paralelní port a špetka Merkuru.
Vypínač
Stavba nebyla problémem, na estetickou stránku věci nikdo nehleděl, ba dokonce bylo cílem stvořit tu co možná nejneestetičtější věc :-). To se povedlo.
Drobný problém nastal jen při pokusu přidělat Stroj na zeď. Bláhový byl nápad, že bude stačit několik hřebíků... Kolejní zdivo je totiž složené z několika vrstev:
  • bílá vrstva (omítka) - šířky několika mm, pro hřebík máslo
  • žlutá vrstva - pevnější avšak drolivý materiál, odhadem 0.5cm, hřebíčky se v něm ohýbají a při použití větší síly nechávají ve zdi nábojové díry
  • červená vrstva - velice pevná, pokud se hřebíček čirou náhodou prokutal až sem, skončil...
  • černá vrstva - do těchto končin se lze dostat pouze s propustkou = vrtačkou, tato vrstva byla velkým překvapením, po dlouhém klokotání vrtáku červenou vrstvou se vnukl pocit, že byla objevena žíla tvarohu, neboť tato vrstva je velmi měkká a vesele rozhazuje černý prášek po celém pokoji.
Po úspěšném vyvrtání úchytů byl Stroj slavnostně přišroubován a mohlo se přejít ke konečnému ladění.
Bylo potřeba dořešit několik technických problémů, se kterými se dříve nepočítalo - konkrétně vypínač na světlo potřebuje značně odlišnou sílu k rožnutí a zhasnutí. Vše se však elegantně vyřešilo použitím pákového tvaru merkurové pacičky.
Po úspěšném hraní vznikla i komplexní aplikace pro ovládání světla v pokoji
aplikace
Všichni byli spokojeni a ovladač budil značný (toto přídavné jméno prosím zněkolikanásobněte) údiv. A výsledek mé lenosti si můžete prohlédnout v akci:


Během experimentů nebyl nikdo zraněn, žádná počítačová komponenta nebyla více než "témeř zničena" a stopy na zdi byly zasádrovány ;-)

Pro zájemce o krokové motůrky doporučuji stránku robotika.cz
linkuj.czjagg.czpošli na vybrali.sme.skdeliciousTopČlánky.cz
Nahoru HOME PC•Elektro Programování Blog Autor Lynt Speciální backlink: Šulislav xy
© 2006 Smitka development