Smitka development

Historie stránek

Zde si můžete přečíst o historii mých stránek a další mé tvorby.

Jelikož jsem celkem konzervativní člověk mé stránky se vždy snažily vypadat střídmě. Někomu se to sice nelíbí, ale já prostě nemám rád příliš mnoho grafiky a animací. Mně osobně se líbí jednoduché, rychlé a funkční stránky. Protože mám rád přímou kontrolu nad kódem, jsou všechny mé stránky dělané převážně v Poznámkovém bloku a PSPadu. Nejdůležitější je ale samozřejmě obsah...

Verze 1 (2000)

První verze mých stránek byla celkem primitivní, byl to jen takový pokus. Měl jsem první počítač a s internetem jsem se teprve seznámil, tak jsem si chtěl zkusit nějaké takové stránky vytvořit. Tak jsem začal studovat HTML. Problém byl s navigačním menu. Nelíbilo se mi jednoduché textové, tak jsem vytvořil obrázkové pomocí klikací mapy. To ale ještě nebylo ono, a tak jsem se musel naučit něco ze skriptování a vytvořil jsem v JavaScriptu rollover přes klikací mapu. V titulku jezdilo textové uvítání pomocí marqee. Příchodu na stránku předcházela uvítací obrazovka s iniciály doprovázená zvukem a automaticky přesměrovaná na další stránku. Layout byl tvořen, tak jako v dalších verzích, rámci kombinovanými s tabulkami. Obsahově - nic.
Webhosting byl na webparku. Byly to první nesmělé krůčky na poli internetu.
Obrázek se mi už asi těžko podaří sehnat.

Verze 2 (2000-2001)

Ve druhé verzi jsem se už začal zajímat o další webové technologie jako je Flash. Flashová grafika byla neporovnatelně kvalitnější než GIFka a tak startovací obrazovka obsahovala jednoduchou flashovou animaci. Flashe se dočkalo i menu, které při načtení stránky přijelo dolů. V titulku zůstal marquee, ale tentokrát pohyboval s obrázkem. Stránky se zahalily do dnes již pro mě klasické žluté barvy (trošku světlejší než #FFF440). Obsahově se toho moc nezměnilo. Přibyla sekce s odkazy, javascriptové uvítání s výpisem svátku a možnost napsat mi přes formulář zprávu, která se v nižších verzích dvojkové řady posílala emailem a ve verzích těsně před verzí 3 se pomocí PHP ukládaly do souboru. V této době už pro mne skripty (Java i VB) nebyly neznámou a pokukoval jsem i po CSS a na dohled se přibližovaly i serverové technologie. Stránky se z důvodu plánovaného použití PHP přesunuly na server KGB.

Verze 2

Startovací obrazovka

Verze 3 (2001-2002)

Tato verze již obsahovala PHP počítadlo, načítání některých částí ze souborů, zobrazení svátku překonvertované z JavaScriptu do PHP. Přibyl pravý panel se skriptem pro kalendář (ten mi dal dost práce) a hodinami (dnes bych řekl zbytečnost). Hezkou novinkou bylo flashové rozbalovací menu. Z minulé verze zůstal titulek a v prvních verzích trojkové řady startovací obrazovka. Obsah byl vylepšen o několik tipů o programování webu (filtry v CSS, pár slov o JavaScriptu, něco o Direct Animation, a tak). Oblíbil jsem si kombinaci HTML+PHP+JavaScript+CSS+Flash, dal jsem sbohem VBscriptu a některé HTML tagy jsem přestal kvůli CSS používat, díky němu také objem JavaScriptů klesl, ale na tom mělo vinu i PHP. V tomto období jsem začal spolupracovat s tehdejším webmasterem Gymnázia Děčín Tomášem Milbachem a začal jsem hlouběji pronikat do PHP. Podílel jsem se také na stránkách Mládeže Českého červeného kříže Česká Kamenice a několika dalších soukromých stránkách. Stránky verze 3 byly již pěkně funkční a byl jsem na ně celkem hrdý (celkem velký pokrok za necelé 2 roky).

Verze 3

Verze 4 (2003-2006)

Tato verze byla už plná obsahu, skrz na skrz proskriptovaná, silně serverová (minulé verze mohli bez PHP jakž takž fungovat, ale tato se bez něj neobešla) a plná CSS. Byly vypuštěny některé zbytečnosti jako hodiny, formulář pro napsání e-mailu, sekce foto bez fotek a sekce odkazy (kalendář kupodivu zůstal, asi jsem neměl srdce ho, po takové práci, kterou jsem si s ním dal, vyhodit). Novinkou byl infoboxík v pravém panelu, který se mění v závislosti na prohlížené rubrice (např. seznam článků v PC-Elektro). Rubrika PC-Elektro používala automatický článkovací systém. Flash téměř vymizel. Neduhem z minulých verzí byl rámcový layout, který byl nově přetvořen na CSS layout s jedním plovoucí rámem. V beta verzi přibylo jednoduché a přehledné menu. Stránky hostovaly na KGB, ale změnou systému reklamy jsem je přemístil na IGLU, kde dlouho spokojeně existovaly. Od 1.dubna 2003 jsem oficiálně převzal stránky Gymnázia a spustil jsem jejich novou verzi (kdyby to byl propadák, dalo se to svést na aprílovou verzi :-). Stránky měly velmi mnoho kladných ohlasů, tak jsem v roli webmastera zůstal a jsem jím až do konce mého studia ne této škole. Mimo tvorby stránek jsem se v té době programoval v Delphi (některé mé programátorské počiny ostatně můžete najít na těchto stránkách).

V září roku 2005 jsem si konečně zakoupil vlstní doménu smitka.org a odstranil "nežádoucí" plovoucí rám, což poměrně zvýšilo návštěvnost. V této době jsem začal studovat na FEL ZČU Plzeň, bohužel mi nezbývalo mnoho času na údržbu stránek, takže nepřibývalo mnoho obsahu.

Verze 4

Verze 5 (2006+)

Současná verze je již zcela založená na PHP a MySQL. Byl přepracován layout stránek do (snad) hezčí podoby, o něco málo se rozrostl počet barev na stránce použitých, má oblíbená žlutá #fff440 se ale dá stále považovat za dominantí . Podstatnou novinkou je funkční vyhledávání, které ve starších verzích citelně chybělo. Webový engine je flexibilní a spravuje se mnohem lépe než starší, což by mi mělo přinést chuť do psaní dalších článků ;-). Z kosmetických změn bych jmenoval zmizení kalendáře (což bylo těžké rozhodnutí, ale řekl jesm si, že je zbytečný a že návštěvník nechodí na mé stránky aby věděl kolikátého dnes je). Dále přibyly ikonky u hlavních stránek rubrik a byl změněn elektroobrázek v levém sloupci. Pro psaní kódu jsem zvolil nově XHTML Strict, což za sebou mělo mnoho práce se převáděním článků ve starém formátu.

Verze 6 (???)

Zatím ještě nemám představu jak budou mé další stránky vypadat, záleží hlavně na tom jaké nové technologie se objeví. Dá se však předpokládat, že budou stále žluté a vzhledově jednoduché = přehledné. Na spekulace je ještě mnoho času.


linkuj.czjagg.czpošli na vybrali.sme.skdeliciousTopČlánky.cz
Nahoru HOME PC•Elektro Programování Blog Autor Lynt Speciální backlink: Šulislav xy
© 2006 Smitka development